jak bylo v r. 2011

Přes původní předpovědi počasí vyšlo na jedničku, slunečné odpoledne přilákalo dostatečný počet návštěvníků. Ti měli možnost kromě poslechu písniček také zdarma vyzkoušet třeba jízdu na koni, ti mladší i trampolínu a různé hry pro děti.
Na všechny číhala též záludná soutěž Poznej písničku dle vědecké definice, kde složitý odborně znějící popis skrýval známé i méně známé písně skupiny Žalman a Spol. Soutěžících nebylo mnoho, možná se zalekli náročnosti úkolů. O to víc musíme pochválit vítězku soutěže, která z 20 otázek správně vyluštila plných 17. Jako odměnu si odnesla čerstvě pokřtěné CD kapely Žalman a hosté Budějky.
Co v rámci festivalu zaznělo?
Už zahájení trojice moderátorů Honza Brož, Jindřiška Brožová a Petr Novotný (členů Žalmanova Spolu) „Vítejte na 23. sjezdu 1. historického fanklubu kapely Žalman a Spol, který byl svolán usnesením valné hromady ze dne 25. září 2010“ dávalo tušit, že žádné nudné prostoje při zvučení kapel nečekají. V mezičasech jsme se kromě informací o hrajících kapelách dozvěděli něco o fanklubu (včetně jmen přítomných fanklubáků), o chalupě, vyslovili obdiv sponzorům…
Hudební maraton zahájila pardubická kapela Marien, jejíž vedoucí Víťa Troníček skládá zasněné folkové melodie a navíc ještě pracuje v pardubickém rozhlase. Po ní nastoupila “nejmladší” kapela festivalu Žalman a hosté – formace vzniklá před rokem a půl ze zkušených muzikantů (Tonda Hlaváč a Šárka Benetková z Nezmarů a Žalman s Petrem Novotným ze Žalman a Spol). Právě dotočené CD Budějky jim pokřtil Jiří Kutiš z Chalupy na Bělici, jeden z hlavních organizátorů festivalu a zárověň interpret sóla na akordeon v úvodní písni alba.
Následovaly služebně nejmladší brněnské Pocity, jak jinak než lehce inspirované Kamelotem (kdo z Brna by nebyl), ale razící si vlastní cestu svým repertoárem. Po nich Devítka, mnohdy dosud prezentovaná jako pražská, ač hlavní protagonisté Honza a Jindřiška Brožovi se dávno přestěhovali do jižních Čech, Petr Haf Havrda je Královéhradečák a stálý host Petr Novotný se ze Sudeťáka přetransformoval v jihomoraváka. Kapela také představila nové CD Duše v peří a navíc překvapila diváky originálním předvedením své známé písně Holka od koní – Jindřiška část odzpívala přímo na koni.
Passage se z dua vyvinulo v šestičlennou kapelu a získávají si jméno na festivalech. I letos budou soutěžit o Krtka na Zahradě. Závěrem pochopitelně zahráli Žalman a Spol a naladili diváky k dalšímu zpívání u ohně, které končilo až s ranním kuropěním.
Konec festivalu a následné posezení občas zkropil mírný deštík, ale to nikomu nevadilo, atmosféra se rozmočit nedala.
Jelikož ohlas mezi všemi účastníky byl veskrze kladný, pořadatelé už plánují další ročník, přijeďte se v červnu 2012 podívat do Kališť.

Na stránce fotogalerie naleznete fotodokumentaci z akce.

Partneři:

Obec Kaliště

Logo Nadace život umělce - 30 let